Strona główna Wprowadzenie do przeciwdziałania korupcji - Nadużycia gospodarcze
Introduction Anti-Corruption

Wprowadzenie do przeciwdziałania korupcji

  • przez EB 22 lip, 2019
  • 995
  • 0
Forma szkolenie (e-learning)
Zaliczenie test wstępny, quiz po każdej sesji, test końcowy
Czas trwania 70 minut
Wersja językowa angielska, arabska
Certyfikat imienny certyfikat
Uczestnictwo bezpłatne, wymagana rejestracja

Szkolenie Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) zatytułowane Wprowadzenie do przeciwdziałania korupcji. UNODC jest światowym liderem w walce z nielegalnym handlem narkotykami, przestępczością i terroryzmem. Dostarcza również internetowe szkolenia omawiające zagrożenia dla międzynarodowego bezpieczeństwa takie jak korupcja, przestępczość zorganizowana, terroryzm, nielegalny handel narkotykami, handel ludźmi i przemyt migrantów, przestępczość przeciwko dzikiej przyrodzie i lasom oraz cyberprzestępczość.

Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji

Na podstawie Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ nr 55/61 z 4 grudnia 2000 r. ustanowiono Komitet specjalny do opracowania skutecznego międzynarodowego instrumentu prawnego przeciwko korupcji, który zgodnie z późniejszą rezolucją nr 56/260 z 31 stycznia 2002 r. miał przybrać postać konwencji o charakterze szerokim i skutecznym. Rezolucja ta nałożyła na Komitet Ad Hoc dodatkowy obowiązek ukończenia prac nad projektem do końca 2003. Ostateczny tekst konwencji został przyjęty na 7. Sesji Komitetu Ad Hoc w sprawie negocjacji konwencji przeciwko korupcji (Wiedeń, 29 września – 1 października 2003 r.). Zgromadzenie Ogólne NZ przyjęło go 31 października 2003 r. w rezolucji nr 58/4. Konwencja została otwarta do podpisu na konferencji w Meridzie, Meksyk, w dniach 9-11 grudnia 20031. Do tej pory ma 113 sygnatariuszy, dziesięć państw już jest jej stronąRzeczpospolita Polska wyraziła wolę dostosowania się do wymogów konwencyjnych.

Szkolenie stanowi wprowadzenie do Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji. Pozwala na zrozumienie (1) czym jest korupcja, (2) jakie są jej konsekwencje, (3) jakie są wymagania ONZ dotyczące jej zwalczania. Kurs pozwala na samodzielną naukę we własnym tempie.

Szkolenie omawia:
1) Wprowadzenie do zjawiska korupcji i Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji,
2) Środki zapobiegawcze,
3) Kryminalizacja i egzekwowanie prawa,
4) Współpraca międzynarodowa,
5) Odzyskiwanie utraconych aktywów,
6) Przegląd krajowych środków przeciwdziałania korupcji.


Rozpocznij szkolenie UNODC „Wprowadzenie do przeciwdziałania korupcji”

Przewodnik po platformie UNODC

Źródło:
1. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, The United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), UNODC Global eLearning, Introduction to Anti-Corruption,
2. Celina Nowak, Instytut Nauk Prawnych PAN, Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji, przyjęta w dniu 31 października 2003 r. przez Zgromadzenie Ogólne NZ w rezolucji nr 58/4, opracowanie wykonane na zlecenie Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego.

Czy ten wpis był przydatny?

Kliknij na wybraną gwiazdkę aby ocenić post!

Średnia głosów 3.5 / 5. Licznik ocen: 2

  • Podziel się

ZOBACZ TAKŻE

KOMENTARZE

Brak komentarzy.